4 שאלות מובילות בנושא משכנתא הפוכה

עולם המשכנתאות כולל בתוכו מושגים רבים שלא כולם מכירים. אחד החשובים שבהם הוא משכנתא הפוכה, אפשרות שאולי יכולה להתאים גם לכם, אם רק תשכילו לחקור לגביה. בשורות הקרובות ננסה לעזור לכם בכך ככל שניתן. להלן 4 שאלות מובילות בנושא משכנתא הפוכה כמו גם התשובות עליהן, כפי שנענו על ידי המומחים של פרדס פיננסיים.

שאלה מספר 1 – מהו ההבדל בין משכנתא רגילה למשכנתא הפוכה?

אם משכנתא רגילה הינה הלוואה לרכישת נכס, הרי שמשכנתא הפוכה הינה הלוואה שנועדה לשמש לכל מטרה שתרצו, רק שהיא ניתנת תמורת שעבוד של נכס קיים שלכם. מסלול זה מתאים לאנשים מבוגרים שזקוקים לסכום כסף גדול ואין להם מהיכן להשיגו והוא מספק יתרונות רבים לעומת מסלול המשכנתא הרגיל שכולנו מכירים. היתרון הגדול והמשמעותי ביותר של משכנתא הפוכה מתבטא בכך שאין החזר חודשי לוחץ וניתן לפרוע את ההלוואה בכל העת, למשל כאשר רוצים למכור את הבית, לעזוב לדיור מוגן או במועד הפטירה של הלווה. יתרונות נוספים הם היכולת להמשיך לגור בדירה המשועבדת ועדיין לקבל את הכספים ואי החובה בביטוח חיים.

 

שאלה מספר 2 – האם משכנתא הפוכה מתאימה לכל אחד?

על מנת להיות זכאים לקבלת משכנתא הפוכה אתם חייבים לענות על הקריטריונים הבאים:

  • להיות בגיל 60 ומעלה.
  • על הדירה להיות בבעלות מלאה שלכם וללא חובות ועיקולים. במקרים מסוימים ניתן לקבל משכנתא הפוכה על דירה שעדיין ממושכנת, תוך קיזוז יתרת החוב משווי הדירה.
  • נדרשת הצהרה מהילדים שלכם על כך שהם מודעים שאתם חותמים על משכנתא הפוכה.

 

אצל חלק מהגורמים המלווים אף קיימת דרישה לשווי נכס מינימלי, כאשר ערך הנכס נקבע כמו במסלול משכנתא רגיל, על ידי שמאי מקרקעין.

 

שאלה מספר 3 – כמה כסף ניתן לקבל?

סכום המימון שניתן לקבל עבור שעבוד הדירה במסגרת משכנתא הפוכה הוא דבר שתלוי בגיל שלכם. למעשה, ככל שאתם מבוגרים יותר, כך המימון גדל. בגיל 60 ניתן לקבל עד 15% מערך הנכס, כשאחוז זה הולך וגדל עם הגיל ויכול להגיע עד לכ- 50% הלוואה מערך הדירה. אם תעשו את החשבון, זהו סכום כסף לא מבוטל.

 

שאלה מספר 4 – האם זה משתלם לנו?

בדיוק כמו במקרה של משכנתא רגילה, גם כאשר לוקחים משכנתא הפוכה חשוב מאוד לשים לב לכל הפרטים ולקחת אותה בחוכמה. לרוב משכנתא הפוכה ניתנת במקרים בהם משכנתא היא האפיק הזמין ביותר להגעה של תזרים מזומנים. אם אתם מעל גיל 60 וצריכים כסף נזיל, הדרך הטובה ביותר היא ליצור קשר עם יועץ משכנתאות מקצועי ומנוסה, על מנת שיעזור לכם לבצע את החלטה בצורה מושכלת. יועץ משכנתאות מקצועי אף ידע להתמקח עבורכם מול הבנק לפני החתימה על חוזה המשכנתא, מה שעשוי להיות שווה לכם הרבה מאוד כסף בטווח הזמן הארוך.

 

חברת פרדס פיננסים מתמחה בהשגת מסלולי משכנתא משתלמים ללקוחותיה ויועציה ישמחו לעזור גם לכם לקבל משכנתא הפוכה שתכניס לכם כסף לחשבון הבנק. מוזמנים ליצור קשר לקביעת פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף.